Wierzba wypuści nawet z patyka gałęzi.

Wierzba urośnie nawet spośród kawałka pędu.

Wykorzystując ten fakt, zdołamy z niej zmajstrować ponadprzeciętne formy ogrodzeń. Dzięki temu nasze ogrodzenie pozyska niepowtarzalny charakter i będzie się rekomendować wśród ogrodzeń w okolicy.

Wzrastające na działkach i podmokłych łąkach wierzby już jakiś czas temu zadomowiły się w lokalnych skwerach. Polubiliśmy je za urodę oraz wiosenne kotki. Nie są uciążliwe, postulują jedynie co niemiara nawodnienia i troszeczkę światła. Nasycą się nieomal dowolną glebą.


Malutko roślin podoła również tak samo błyskawicznie pobudzać stracone odrosty oraz gałęzie. Wierzby wybitnie swobodnie rekonstruują również osobisty system korzeni. Wystarczy, że ścięty czy też nawet ułamany patyk zagłębiony w deszczowej glebie po jakimś czasie ukorzeni się oraz odda początek kolejnej roślinie. Pewna osoba wpadła na idea, iżby spośród wierzb tworzyć zaplatane sztachety w ogrodzeniu czy też parkany zatopione liśćmi. Zapewne pożądane byłoby mieć tak czarujące płot. Najporządniej do zainstalowania takiego parkanu zastosować poniższe sposoby wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, oraz jej mnogie mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają kilka łącznych cech:

robią proste, długie oraz nadzwyczaj ciągliwe pędy – z racji tej można bez trudu formować kształt ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po skróceniu- w krótkim terminie zdołamy wypleść skończone przęsło na płot;
niezmiernie bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej informacji do założenia takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Podczas gdy mamy już projekt na postać płotu, musimy postarać się o właściwe wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Niestety, wyszukanie ich w warunkach typowych jest problematyczne, dlatego że dziko narastające krzewy z rzadka wypuszczają wybitnie długie a zarazem proste pędy. Najodpowiedniej jest zaprojektować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie trzeba zaczekać parę latek.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot wyłońmy w pierwszej kolejności punkt w skwerze, mało przez nas nawiedzane a także w żadnym razie dostrzegalne.Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy tam flancy, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flancy wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne gałązki długości 25-30 cm, jakie możemy dostać z dziko rosnących roślin. Nim zasadzimy powinno się je namoczyć na 24 godziny w wodzie, tak aby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w glebę, tak tak aby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, że rośliny w mgnieniu oka się zagęszczają, w takim razie powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok czy też dwa honorujemy roślinom bez ograniczeń stawać się, po czym ścinamy je| na wielkość około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, jakich wiosną następnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki rzadko przekraczają 2m, wskutek tego na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu witek, które można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s